Urlop wypoczynkowy

Dni urlopowe – komu i kiedy przysługuje 26 dni urlopu w roku?

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo skorzystać z tak zwanego urlopu wypoczynkowego. Według przepisów powinien go wykorzystać na ogólną regenerację organizmu oraz nabranie sił witalnych i nowej energii. Wszystkie dokładne przepisy, które regulują sprawy urlopowe zawarte są w Kodeksie Pracy.

Liczba dni urlopowych, możliwych do wykorzystania jest uzależniona między innymi od stażu pracy danej osoby. Wynosi 20 albo 26 dni. Komu i kiedy przysługuje 26 dni urlopu? Jak wyliczyć swoje dni urlopowe? I co jeszcze warto wiedzieć o dłuższym urlopie? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Wymiary urlopu wypoczynkowego

Jak już wspomnieliśmy wcześniej urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi, który zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę. To jest podstawowy warunek do ubiegania się o urlop. Jednak jego wymiar zależny jest od stażu pracy pracownika. Do tego wlicza się również okres edukacji. I tak, wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

  • 20 dni w roku. Wówczas, gdy pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat.
  • 26 dni w roku. Gdy pracownik zatrudniony jest przynajmniej 10 lat.

W przypadku, kiedy pracownik jest zatrudniony w tak zwanym niepełnym wymiarze czasu pracy, dni jego urlopu wypoczynkowego ustala się proporcjonalnie do czasu pracy.

Drinki na urlopie
Źródło: Pixabay

Warto wiedzieć, że do stażu pracy wlicza się również okres edukacji. Oczywiście zgodnie z programem nauki albo uczelni wyższej i ze świadectwem albo dyplomem. Należy pamiętać, że wówczas nie sumuje się okresów ukończenia poszczególnych szkół czy etapów nauczania. Bierze się bowiem pod uwagę tę szkołę, która podczas obliczania stażu pracy gwarantuje danemu pracownikowi najwyższą liczbę lat, która możliwa jest do uwzględnienia. I tak:

  • gdy dany pracownik ukończył szkołę zawodową albo jakąś inną równorzędną, to do jego stażu pracy wlicza się nie więcej niż dodatkowe 3 lata,
  • gdy pracownik ukończył szkołę zawodową, to do stażu pracy wlicza się nie więcej niż 5 lat,
  • gdy dany pracownik ukończył średnią szkołę zawodową dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, to do jego stażu pracy dolicza się 5 lat,
  • gdy osoba ukończyła szkołę ogólnokształcącą, wówczas do czasu pracy dolicza się 4 lata,
  • gdy pracownik ukończył szkołę policealną, wówczas do stażu jego pracy dolicza się dodatkowe 6 lat,
  • gdy pracownik zdobył licencjat, albo ukończył szkołę wyższą, to do stażu jego pracy wlicza się dodatkowe 8 lat.

Warto też wiedzieć, że jeśli pracownik jeszcze uczy się w trakcie zatrudnienia to do jego stażu pracy zalicza się dodatkowo:

  • albo okres zatrudnienia,
  • albo okres nauki w zależności od tego, który jest korzystniejszy.

Oczywiście warto pamiętać, ze ta liczba dni urlopowych zależy także od różnych wydarzeń, tak więc o skróceniu urlopu może zadecydować:

  • czas korzystania z urlopu wychowawczego,
  • czas korzystania z urlopu bezpłatnego,
  • czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • czas odbywania kary pozbawienia wolności,
  • czas tymczasowego aresztowania.

Kto ustala dni urlopowe?

Zazwyczaj plan urlopów zostaje ustalony przez pracodawcę. To on, przedstawia go swoim pracownikom, gdy przeanalizuje już ich wnioski urlopowe. Sprawdzi też wcześniej, czy ich nieobecność w pracy, w danym okresie, nie zakłóci żadnego trybu i nie opóźni działań. Pracodawca bierze też wówczas pod uwagę nie tylko urlopy bieżące, ale również zaległe i uzupełniające. W pierwszej kolejności bierze pod uwagę wszystkie niewykorzystane wolne dni w poprzednim roku kalendarzowym.

Termin z wniosku może oczywiście zostać zmieniony poprzez odpowiednie uargumentowanie przez pracownika albo pracodawcę. Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu w innym terminie? Na przykład z powodu urlopu macierzyńskiego czy niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.

Czasem pracodawca daje pracownikowi urlop nawet wówczas, gdy ten nie udziela na to zgody. Dzieje się to dlatego, że zgodnie z przepisami prawa obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniego odpoczynku. Zadaniem pracownika jest wówczas wykorzystanie tego urlopu – nie może tego urlopu odmówić.

Kiedy przysługuje 26 dni urlopu

Niektórym pracownikom przysługuje dłuższy, niż standardowy 20 dniowy, urlop wypoczynkowy. Zaliczają się do nich:

  • osoby, posiadające orzeczenie niepełnosprawności – dodatkowe 10 dni urlopy wypoczynkowego na rok,
  • inwalidzi wojenni oraz kombatanci – dodatkowe 10 dni urlopu raz na rok,
  • nauczyciele – dni wolne przez niemal cały okres wakacji,
  • pracownicy socjalni – po 5 latach pracy w zawodzie, otrzymują dodatkowe 10 dni urlopu, jednak tylko raz na dwa lata,
  • sędziowie i prokuratorzy – otrzymują 6 dni urlopu rocznie, jednak po 10 latach pracy. A także 12 dni urlopu rocznie po przepracowaniu 15 lat w zawodzie.

 

Author: adminex

1 thought on “Dni urlopowe – komu i kiedy przysługuje 26 dni urlopu w roku?

  1. Z tymi urlopami to jest mega pogmatwane, bo właściwie w każdym zakładzie pracy wygląda to inaczej. Przynajmniej takie są moje doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.