Mężczyzna ma problem z zapaleniem spojówek

Jak leczyć zapalenie spojówek u dzieci i u dorosłych?

Stany zapalne narządu wzroku są dość powszechną dolegliwością. Pojawiają się one zarówno u dzieci jak i u dorosłych i powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Zwykle stan zapalny rozwija się w obrębie spojówki, której zadaniem jest ochrona oka. Jednak czym dokładnie jest ta dolegliwość i jak można sobie z nią poradzić?

Stan zapalny oka – czym on jest?

Zapalenie spojówek – jak sama nazwa wskazuje – jest stanem zapalnym w obrębie przezroczystej błony śluzowej ochraniającej oko, czyli spojówki. Tego typu choroby oczu są wyjątkowo powszechne i rozwijają się niezależnie od wieku. Warto jednak mieć na uwadze, że zapalenie oka może być całkowicie niegroźne, aczkolwiek w niektórych przypadkach może nieść za sobą poważne konsekwencje. Zapalne choroby oczu powodowane są przez szereg czynników – mogą mieć one podłoże infekcyjne, jednak nie jest to regułą.

Jakie objawy daje stan zapalny spojówek?

Zapalenie spojówek może dawać objawy gwałtowne i nasilone – w przypadku ostrego przebiegu, ale może także powodować znacznie łagodniejsze dolegliwości, które będą utrzymywać się znacznie dłużej – przewlekłe zapalenie spojówek. Zapalne choroby oczu najczęściej objawiają się przez:

  • przekrwienie i zaczerwienienie spojówki,
  • pieczenie i świąd w okolicy oczu,
  • łzawienie i światłowstręt.

W niektórych przypadkach, może pojawić się także ropna wydzielina, która wskazuje jednocześnie na rozwój infekcji.

Co jest przyczyną stanu zapalnego oka?

Choroby oczu mają najczęściej podłoże bakteryjne lub wirusowe. Warto jednak zauważyć, że wirusowe zapalenie spojówek często rozwija się nagle i samoistnie, a także szybko może dojść do zainfekowania drugiego oka. Po określonym czasie, stan zapalny również samoczynnie mija. Z kolei w przypadku bakteryjnego zapalenia oka, zaczerwienienie i łzawienie pojawia się nagle w towarzystwie patologicznej wydzieliny. Warto również wspomnieć o alergicznym zapaleniu spojówek, które jest reakcją na nadmierną produkcję histaminy.

Stan zapalny spojówek – w jaki sposób go leczyć?

Podstawą leczenia zapalenia spojówek jest poznanie jego przyczyny. Nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty, licząc na to, że stan zapalny po prostu minie. Lekarz będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę i zalecić – jeśli to konieczne – odpowiednie środki farmaceutyczne. Najczęściej stosowane są krople do oczu z antybiotykiem oraz maści. W przypadku kiedy stan zapalny spojówki jest łagodny, wówczas rekomendowane są krople o działaniu nawilżającym.

Profilaktyka chorób oczu – jak nie narazić się na stany zapalne?

Choroby oczu przebiegające ze stanem zapalnym są często powodowane przez czynniki patologiczne, na które można mieć wpływ. Jeśli zapalenie spojówek ma podłoże alergiczne, analogicznie trzeba unikać kontaktu z alergenami i nosić okulary ochronne. Z kolei w przypadku profilaktyki infekcyjnego stanu zapalnego, zaleca się dbanie o higienę oka przy pomocy odpowiednich preparatów, a także nawilżanie narządu wzroku. Należy także unikać wszelkich sytuacji „podwyższonego ryzyka”, kiedy patogeny mogą przedostać się na powierzchnię gałki ocznej.

Author: adminex

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.