Jednostki imperialne

Jednostki imperialne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Jednostki miary związane są z wielkościami fizycznymi albo umownymi. Służą jako wzór do ilościowego wyrażania danych miar. Jeśli wychowaliśmy się w kontynentalnej części Europy znane są nam metry i kilogramy, sekundy oraz stopnie Celsjusza. Jednak gdy pochodzimy ze Stanów Zjednoczonych czy Wysp Brytyjskich to mamy na co dzień do czynienia ze stopami i łokciami, czy galonami.

Te egzotyczne jednostki to właśnie system imperialny, którym zajmować się będziemy w tym artykule. Czym więc dokładnie są jednostki imperialne? Skąd się wywodzą? I co jeszcze warto o nich wiedzieć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem?

Jednostki imperialne – trochę historii

Zanim na świecie podjęto próbę przejścia na taki system, który byłby uniwersalny dla wszystkich krajów, dominował imperialny lub brytyjski system miar. System imperialny nawiązuje do Imperium Brytyjskiego w XIX i XX wieku. Został on jednak zminimalizowany do do systemu metrycznego. Imperialny obowiązywał wówczas tylko w niektórych krajach świata. Głównie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

System imperialny jest czasem również nazywany drugim systemem miar stopa-funt. W tym nazewnictwie stopa jest jednostką długości, funt – wagi, a sekunda to jednostka czasu. Po raz pierwszy został wprowadzony w 1824 roku, w 1959 zaś udoskonalony. Wówczas został również zaakceptowany przez Brytyjską Wspólnotę Narodów. Dzisiaj Stany Zjednoczone są jedynym krajem uprzemysłowionym, który nadal stosuje imperialny system miar. Oprócz nich ten system uznaje jeszcze Liberia oraz Myanmar. A reszta świata? Poszła naprzód. Stosuje ona system metryczny.

Dlaczego system imperialny zyskał na znaczeniu? Ponieważ Wielka Brytania niemal przejęła w XVII i XVIII wieku handel światowy. Świat wówczas musiał uznać system miar, który był stosowany przez Anglię w handlu.

W Wielkiej Brytanii oficjalnie stosuje się dzisiaj system metryczny. Poza milami, jardami i stopami, które można spotkać jeszcze na znakach. Stany Zjednoczone pierwotnie były kolonią brytyjską. To też między innymi dlatego uznały, że chcą zachować tamtejsze jednostki.

Warto wiedzie, że w roku 1968 rząd Stanów Zjednoczonych zaczął proces przyjęcie systemu metrycznego, który używany jest wszędzie, z wyjątkiem trzech krajów. W 1982 roku jednak administracja Reagana go porzuciła. Mimo tego wszystkiego, system metryczny jest dzisiaj używany także przez Amerykanów. O obu tych systemach uczą amerykańskie szkoły. Oba też stosowane są na produktach czy kosmetykach.

Metr
Źródło: Pixabay

System imperialny – podstawowe jednostki długości

Dzisiejsza technologia pozwala nam bardzo szybko przekalkulować imperialne jednostki na metryczne, które używane są w znacznej większości krajów na świecie. Można to zrobić na portalach internetowych, które są specjalnie temu dedykowane. Podstawowe jednostki to:

  • 1 in (inch – cal) – to w systemie metrycznym 2.54 cm,
  • 1 ft (foot – stopa) – to w systemie metrycznym 30,48 cm,
  • 1 yd (yard – jard) – to w systemie metrycznym 0.9144 m,
  • 1 m (mile – mila) – to w systemie metrycznym 1.6093 km,
  • 1 pt (pint) – to w systemie metrycznym 568 ml w UK / 473 ml w USA
  • 1 lb (pound – funt) – to w systemie metrycznym 453.59 g.

System imperialny – podstawowe jednostki powierzchni

W systemie imperialnym stosuje się również jednostki powierzchni i są to:

  • 1 perch (żerdź) – to w systemie metrycznym 25,292 852 64 metrów kwadratowych,
  • 1 rood – to w systemie metrycznym 1 011, 714 metrów kwadratowych,
  • 1 akr – to w systemie metrycznym 4 046, 856 4224 metrów kwadratowych
  • oprócz tego używa się także jednostek bez osobnej nazwy, jak chociażby mila kwadratowa.

System imperialny – podstawowe jednostki objętości

Powszechnie używana jest  z pewnością uncja płynu, która w systemie metrycznym oznacza 30 mililitrów. Wyróżniamy również pintę, czyli 474 mililitry. Brytyjska pinta to jednak 568 mililitrów. est jeszcze galon, czyli 3, 758 litrów. Tutaj również występuje galon brytyjski i jest to 4,546 litrów.

System imperialny – jednostki wagi

Jednostki wagi w Stanach Zjednoczonych kształtują się następująco:

  • uncja – to w systemie metrycznym 28 g,
  • funt – to w systemie metrycznym 0.4536 kg,
  • kamień – to w systemie metrycznym 6,35 kg,
  • tona amerykańska – to w systemie metrycznym 907 kg.

System imperialny – temperatura

Nie możemy również pominąć w naszych wyliczeniach jednostek, w jakich podaje się temperaturę w systemie imperialnym. W stanach Zjednoczonych i dwóch innych krajach świata mierzona jest ona w skali Fahrenheita. Stopnie Fahrenheita można przeliczyć na stopnie Celsjusza według następującego wzoru: (⁰F – 32) x 5/9 = ⁰C. Stopnie Celsjusza na Fahrenheita natomiast tak: (⁰C  x 9/5) + 32 = ⁰F.

Temperatura na termometrze
Źródło: Pixabay

Kilka podstawowych wartości związanych z temperaturą to:

  • 0 ⁰C = 32 ⁰F,
  • 20 ⁰C = 68 ⁰F,
  • 40 ⁰C = 104 ⁰F,
  • 100 ⁰C = 212 ⁰F.

Podsumowując stopnie w systemie imperialnym: temperatura, która spada poniżej 32⁰F to z pewnością przymrozki. Temperatura powyżej 86 ⁰F to upały. Jeśli chodzi o temperaturę ciała człowieka, to temperaturę powyżej 100 ⁰F zdecydowanie oznacza gorączkę.

Author: adminex

1 thought on “Jednostki imperialne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.