Podatek należny i naliczony

Podatek należny a naliczony – czym są i jakie występują między nimi różnice

Będąc czynnym podatnikiem VAT, obowiązkiem jest rozróżniać różne typy podatków. Warto wiedzieć więc czym jest podatek należny, a czym podatek naliczony. I to bez względu na to, czy podatki płacisz dobrowolnie jako przedsiębiorca, czy zmusiła cię do tego konkretna ustawa. Należy również wiedzieć, w jaki sposób odlicza się podatek VAT. Czym więc różni się podatek należny a naliczony? Czym te podatki w ogóle są? I co jeszcze warto o nich wiedzieć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest podatek należny

Wysokość podatku należnego określa się na podstawie sprzedaży towarów albo usług. Z nazwy podatku należnego można łatwo wysnuć wniosek, że podatek ten należy się Skarbowi Państwa. Cena jest dokładnie uzależniona od ceny netto towaru bądź usługi od obowiązującej dla nich stawki podatku VAT. Podatek ten wykazuje się na druku deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy. Każdy podatnik, który rozlicza się w trybie miesięcznym, składają go do 25 dnia miesiąca. Ci zaś, którzy rozliczają się w trybie kwartalnym – mają czas do 25 dnia miesiąca, który następuje po kwartale rozliczeniowym.

Podatek należny płaci się Urzędowi Skarbowemu. Jednak dzieje się to po zmniejszeniu go o podatek naliczony. Należy pamiętać, że tak zwany obowiązek podatkowy powstaje w chwili dostawy towaru albo wykonania danej usługi. Nie zaś w momencie wystawiania faktury. Warto wiedzieć, że podatek ten jest również nazywany daniną, którą płaci się na rzecz budżetu państwa.

Obliczanie podatków
Źródło: Pixabay

Jak odliczyć podatek należny

Podstawowym warunkiem właściwego obliczenia VAT należnego jest z pewnością wystawienie wszystkich faktur dotyczących sprzedaży w określonym czasie. Chodzi więc o wystawianie faktur zgodnie z przepisami prawa. Aby to zrobić trzeba dodać wartości netto wszystkich tych dokumentów. Potem trzeba porównać kwotę z tą z deklaracji VAT 17 w polu 41.

Odliczenie można dokonać na podstawie prowadzonej w przedsiębiorstwie ewidencji. Musi być prowadzona z ogromnie wielką dokładnością i precyzją. Musi uwzględniać wszystkie dokumenty. Te, które są niezbędne do odliczenia od podatku. Ewidencja zakupów powinna uwzględniać:

  • faktury zakupowe,
  • faktury przedpłatowe,
  • faktury korygujące,
  • faktury wewnętrzne,
  • dokumenty celne.

Wzór na obliczenie podatku należnego: Podatek VAT = cena netto x stawka podatku VAT.

Czym jest podatek naliczony

Podatek naliczony zaś przedsiębiorca płaci z tytułu nabycia towarów albo usługi z tytułu prowadzenia biznesu. Czyli po prostu działalności gospodarczej. Wymagane jest, aby wydatek ten był potwierdzony fakturą zakupu, albo innym dokumentem, na przykład celnym.

Każdy, kto jest czynnym podatnikiem ma prawo pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony. Podatek naliczony to suma kwot podatku, która wynika z posiadanych faktur. Faktury te zostały nabyte za towary i usługi. Tą kwotę stanowi również różnica podatku z tytułu importu towarów. A także kwota podatku, jaka byłaby należna z dostaw towarów na terytorium państwa. Co stanowi kwotę podatku naliczonego?

  • faktura VAT za zakup towarów, materiałów albo usług,
  • dokument celny albo deklaracja importowa,
  • dokument, który potwierdza wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru,
  • dokument, który potwierdza nabycie produktów rolnych (tych związanych z opodatkowaną dostawą).

Jak odliczyć podatek naliczony

W tym przypadku również przedsiębiorca musi zadbać o dopełnienie odpowiednich terminów. Z reguły termin odliczenia podatkowego tworzy się w chwili, gdy faktura zostanie otrzymana, nie zaś wystawiona. A kiedy należy wykazać podatek należny? Z reguły deklarację do Urzędu Skarbowego przedsiębiorca powinien wysłać do 25 dnia każdego miesiąca. Należy to robić do 25 dnia każdego miesiąca albo raz na kwartał, do 25 dnia miesiąca, który następuje po zakończeniu kwartału.

Książka na temat podatków
Źródło: Pixabay

Podstawowe różnice między podatkiem należnym a naliczonym

Podatek należny i naliczony można porównać na trzech głównych płaszczyznach:

  1. definicji. Podatek należny jest bowiem podatkiem VAT, który przedsiębiorca musi zapłacić urzędowi skarbowemu. Jest on pomniejszony o podatek naliczony. Podatek naliczony zaś przedsiębiorca już opłacić. Stało się o w trakcie zakupów. Przedsiębiorca może więc pomniejszyć o niego podatek należny.
  2. obliczenia. Zarówno w przypadku podatku należnego, jak i naliczane obowiązuje taki sam sposób obliczania. W oby przypadkach cenę netto przedsiębiorca musi pomnożyć przez właściwą stawkę VAT.
  3. udokumentowania. Na tej płaszczyźnie podatek należy uwzględnia się na dokumentach fakturowych. Firma czy przedsiębiorstwo sam je wystawia, jeśli prowadzi działalność gospodarczą. Podatek naliczony zaś widnieje na fakturach, które z kolei otrzymuje przedsiębiorca. Wystawiane są przez dostawców towarów czy usług.
Author: adminex

1 thought on “Podatek należny a naliczony – czym są i jakie występują między nimi różnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.