Rekin w wodzie

Rekin – ryba czy ssak? Charakterystyka, interesujące fakty, niezwykłe typy

Zwierzęcy podwodny świat nie przestaje zaskakiwać i fascynować. Skrywa on wiele tajemnic, niewidzianych dla człowieka, który nigdy pod wodą nie był. Jedną z ryb, które niezmienne ekscytują człowieka z pewnością jest rekin. No właśnie, ryba czy ssak?

Kim jest rekin? Jak wygląda? Jakie cechy charakterystyczne posiada? O jakich interesujących faktach na temat rekina warto wiedzieć? I jakie niezwykłe typy rekinów wyróżniamy? Poniżej odpowiadamy na wszystkie te pytania. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Rekin – ryba czy ssak

Rekin to ryba, która należy do rodzaju strunowców, klasy ryb chrzęstnych i rekinów nadrzędnych. Rekin to słowo rosyjskie, które związane jest z językiem starożytnych Wikingów. Słowem rekin określali oni każdą rybę. W XVIII wieku w Rosji ludzie zaczęli nazywać tak każdego drapieżnika ptactwa wodnego.

Rekiny żyją w słonych wodach, głównie w morzach tropikalnych i subtropikalnych. Nieliczne odmiany zamieszkują wody arktyczne. Ryby te osiągają długość od 0,15 metrów, do nawet 20 metrów. Ich waga może wynosić nawet 12 ton. Najbardziej drapieżne i groźne gatunki rekinów, jak chociażby żarłacz biały, mają bardzo ostre i spiczaste zęby. Szkielet rekinów zbudowany jest z chrząstki.

Rekin
Źródło: Pixabay

Budowa rekinów

Rekiny są posiadaczami największych mózgów wśród wszystkich ryb. Posiadają też takie ludzkie zmysły, jak zmysł wzroku, węchu, słuchu czy dotyku. Warto wiedzieć, że rekiny widzą w ciemności nawet dziesięć razy lepiej niż człowiek. Wyjątkiem jest rekin polarny, który właściwie jest niemalże ślepy.

Rekiny posiadają narząd oddechowy jakimi są szczeliny skrzelowe. Znajdują się one przed płetwami piersiowymi. Ciekawy jest fakt, że rekin musi być w ciągłym ruchu tak długo, jak to tylko możliwe. Dzieje się to przez to, że serce rekina nie ma wysokiego ciśnienia, więc ryba musi cały czas stymulować przepływ krwi. ruch pomaga rekinowi w ciągłych skurczach mięśni. A co zapewnia wyporność rekina? Ogromna wątroba. Ten organ to niemal jedna trzecia ogólnej masy ciała. Żołądek zaś jest bardzo elastyczny. To sprawia, że ryba jest w stanie zmieścić naprawdę wielkie ilości pokarmu.

Jaką prędkość osiągają rekiny? Zazwyczaj nie przekracza ona 8 kilometrów na godzinę. Niektóre drapieżniki jednak, szczególnie, gdy wyczują zdobycz, mogą poruszać się nawet 20 kilometrów na godzinę. Średnia długość życia rekina to nie więcej niż 30 lat. Są jednak takie gatunki, jak chociażby rekin wielorybki, który może żyć nawet 100 lat.

Niezwykłe typy

  1. Rekin biały. Inaczej też żarłacz biały. To jeden z największych rekinów drapieżnych. Poławiany jest zarówno komercyjnie, jak i sportowo. Występuje zdecydowanie w wodach ciepłych i tropikalnych. Cechą charakterystyczną jest niezwykle czuły węch. Ryba ta potrafi wyczuć kroplę krwi w 115 litrach wody. Rekin biały pływa szybko i zwinnie, potrafi osiągnąć prędkość nawet 40 kilometrów na godzinę. Jest najbardziej niebezpieczny z rekinów, jeśli chodzi o ataki na człowieka.
  2. Rekin młot. Ma z pewnością ciekawy wygląd, ponieważ jego głowa ma rozciągnięty i płaski kształt. Oczy ma na krawędziach pyska, co umożliwia mu szeroki kąt widzenia. Jego średnia waga to około 300 kilogramów. Zazwyczaj pływa po powierzchni wody i bardzo rzadko nurkuje głębiej. Naukowcy zbadali, że rekin młot to bardzo inteligentna ryba, potrafi nawet zdejmować przynętę z haków rybackich.
  3. Żarłacz błękitny. Ten rodzaj rekina znany jest głównie ze swoich migracji. Na przykład z Nowej Anglii do Ameryki Południowej. Zazwyczaj pływa bardzo ospale, jednak gdy jest taka potrzeba, potrafi przyspieszyć. Samica tego rekina rodzina nawet do stu młodych ryb. Jego ofiarami często padają zwierzęta. Jest bardzo niebezpieczny dla człowieka. Występowały już w historii przypadki pogryzienia, nawet śmiertelne.
  4. Byk rekin. Bardzo agresywny typ rekina, który występuje właściwie na całym świecie w ciepłych wodach. Samice tych rekinów są znacznie większe od samców. Żywią się głównie małymi rybami i mniejszymi rekinami. Polują zarówno w dzień, jak i w nocy. Szacuje się, że byk rekin jest odpowiedzialny za większość ataków na ludzi w wodzie słodkiej.

Ciekawe fakty na temat rekinów

Niewątpliwym jest fakt, że rekiny to bardzo ciekawe zwierzęta. Zarówno piękne, jak i przerażające. Istnieje wiele legend z nimi związanych. Oto kilka ciekawych faktów na temat rekinów:

  • osiągają bardzo zróżnicowane wymiary – od kilkunastu centymetrów, do nawet kilkunastu metrów.
  • żarłacz biały i żarłacz tygrysi to najgroźniejsze rekiny. Ataki na ludzi zdarzają się, jednak głównie są to pomyłki. Bierze wówczas człowieka za mniejszego ssaka. Często go gryzie i wypluwa.
  • największym rekinem na świcie był megalodon, który wymarł około 2,5 miliardów lat temu. Mógł on osiągać długość nawet 20 metrów.
  • większość typów rekinów ma doskonały wzrok i może doskonale widzieć nawet w ciemności. Wyjątek stanowi rekin polarny, który z kolei jest niemal ślepy.
  • Najmniejszy rekin na świcie, jakim jest żarłacz karłowaty, osiąga długość jedynie 20 centymetrów.
  • wbrew wszystkiemu, rekiny wcale nie zabijają dużej ilości ludzi. Na świecie ginie około 6 osób rocznie wskutek ataków rekina.
Author: adminex

1 thought on “Rekin – ryba czy ssak? Charakterystyka, interesujące fakty, niezwykłe typy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.