Siatkarka z piłką

Set w siatkówce – czym jest, ile trwa, co to jest złoty set. Wszystko, co warto o nim wiedzieć

Niemal wszystkie gry zespołowe podzielone są na jakieś części. Na przykład piłka nożna po po prostu dwie polowy meczu. Koszykówka podzielona jest na cztery kwarty. Natomiast siatkówka składa się z setów. Jak przebiegają mecze siatkarskie? Z czego się składają? Czym dokładnie jest set? I co jeszcze warto o siatkówce wiedzieć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Siatkówka w Polsce

Siatkówka to w Polsce jeden z najpopularniejszych sportów drużynowych. Pierwsza, jak pewnie w znacznej ilości krajów na świecie, jest piłka nożna. Reprezentacja Polski w siatkówkę ma na swoim koncie wiele sukcesów, a kibice uwielbiają oglądać swoich idoli podczas kolejnych meczów. Również kluby bardzo dobrze radzą sobie w międzynarodowych rozgrywkach.

Pierwsze wzmianki o siatkówce w Polsce sięgają roku 1919, a o meczy siatkarskim mówiono wówczas „latająca piłka”. Cztery lata później zaczęły się tworzyć pierwsze kluby, głównie w środowisku akademickim. Dopiero rok 1928 stał się rokiem, w którym sformalizowano piłkę siatkową w Polsce.

Aż do roku 2003 reprezentacje Polki w siatkówkę nie osiągały jakoś bardzo znaczących sukcesów. Dopiero właśnie w 2003 i potem w 2005 polskie siatkarki zdobyły mistrzostwa Europy. Sukcesy zespołu kobiecego zazębiały się z sukcesami siatkarzy. W ich przypadku zaczęło się od wicemistrzostwa świata w 2006 roku. Od tamtych lat Polska Siatkówka osiąga znakomite wyniki na rozgrywkach, meczach i mistrzostwach. Siatkarze niemal co chwilę przywożą najważniejsze medale z Pucharów Świata, mistrzostw Europy czy Siatkarskiej Ligii Narodów.

Gra w siatkówkę
Źródło: Pixabay

Ogólne zasady gry w siatkówkę

Najogólniej rzecz ujmując siatkówka polega na odbijaniu piłki w taki sposób, aby przeleciała ona ponad siatką i spadła na obszar boiska przeciwników. Warto wspomnieć, że do odbijania można użyć jakiejkolwiek części ciała i nie musi być to wyłącznie ręka. Najwięcej precyzji jednak i siły wykazują oczywiście dłonie i to za ich sprawą najczęściej odbija się piłkę.

Do meczu w siatkówkę przystępują dwa zespoły. Na boisku może przebywać maksymalnie dwunastu zawodników, oznacza to, że na jedną drużynę przypada ich sześciu. Reszta graczy, to zawodnicy rezerwowi, którzy jednak nie zasiadają na tak zwanej ławce rezerwowych. Przynajmniej nie tak, jak dzieje się to chociażby w przypadku meczu piłki nożnej. Rezerwowi zawodnicy siatkarscy muszą przebywać w specjalnym kwadracie dla zmienników. To tam mogą się rozgrzewać i przygotowywać do wejścia na parkiet.

Ważny jest fakt, że mecz siatkarski nie ma żadnych limitów czasowych, jak na przykład wspominana już piłka nożna. Siatkówka bowiem składa się z tak zwanych setów, a zwycięża drużyna, która wygra trzy takie partie. Jeden set trwa do czasu, aż któraś z dwóch drużyn zdobędzie 25 punktów i będzie przy tym miała przewagę przynajmniej dwóch „oczek” nad przeciwnikami. Wyjątek to set rozstrzygający, czyli tie-break. Rozgrywa się go wówczas, gdy obie drużyny zwyciężyły po dwa sety. W tie-breaku gra toczy się do 15 punktów i tutaj również musi być zachowana przewaga przynajmniej dwóch punktów nad drużyną przeciwną.

Każda drużyna, ma szansę na trzy odbicia piłki, gdy ta znajduje się na ich stronie boiska. Potem musi ją przerzucić do przeciwników. Ważny jest fakt, że każdy z zawodników może dotknąć piłki wtedy tylko raz. Piłka musi przelecieć ponad siatką i między dwoma antenkami. Punkt zdobywa ta z drużyn, która sprawi, że piłka dotknie obszaru boiska przeciwników, albo przeciwnicy ci popełnią jakiś błąd. Tych możliwych błędów do popełnienia jest sporo.

Drużyna, która wygrała akcję, rozpoczyna kolejną, serwując piłkę zza linii końcowej boiska. Taka piłka może dotknąć górnej części siatki, jednak tylko wówczas, gdy uda się jej przelecieć na stronę przeciwnika.

Wymiary boiska i pozycje zawodników

Podczas meczu siatkarskiego zawodnicy przyjmują pięć pozycji i są to:

  • libero,
  • atakujący,
  • przyjmujący,
  • środkowy,
  • rozgrywający.

Libero to gracz broniący. Nie można mu atakować z żadnego miejsca na parkiecie. Rola pozostałych zawodników jest dosyć logiczna.

Boisko do gry w siatkówkę to prostokąt o wymiarach 18 metrów długości i 9 metrów szerokości. Parkiet otaczają dwie linie boczne i dwie końcowe. Wokół boiska, już za liniami znajduje się tak zwana wolna strefa i musi mieć ona przynajmniej 3 metry szerokości. Parkiet podzielony jest na dwie części przez siatkę, która rozwieszona jest na środku. Jej górna część musi znajdować się dokładnie 224 centymetry nad parkietem w przypadku kobiet i 243 w przypadku mężczyzn.

Siatkówka
Źródło: Pixabay

Set w siatkówce

Set w siatkówce to część meczu. Set trwa do 25 punktów i wygrywa go ta drużyna, która jako pierwsza zdobędzie taką ilość. Musi jednak przy tym zachować przynajmniej dwa „oczka” przewagi nad przeciwnikami. Setów w jednym meczu może być najwyżej 5. Drużyna, która jako pierwsza wygra 3 sety, wygrywa jednocześnie cały mecz siatkarski. Wyjątkiem jest ostatni set, tak zwany tie-break, który trwa do 15 punktów.

Author: adminex

1 thought on “Set w siatkówce – czym jest, ile trwa, co to jest złoty set. Wszystko, co warto o nim wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.