Dziecko z Afryki

Dlaczego rok 1960 nazywamy rokiem Afryki? Krótka historia Afryki w okresie niepodległości

Rok 1960 to z pewnością bardzo przełomowy moment w historii tego kontynentu. To również ważna data w kontekście całego procesu dekolonizacji na świecie. Do roku 1960 bowiem na starym kontynencie istniało jedynie 10 niepodległych państw. Później powstało ich tam aż 19 i ogłosiły one swoją niepodległość.

Dlaczego więc rok 1960 nazywany jest rokiem Afryki? Jak przebiegał proces dekolonizacji tego kontynentu? I co jeszcze warto wiedzieć o tym ważnym historycznie okresie, nie tylko dla Afryki, ale i całego świata? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Dekolonizacja Afryki

Dekolonizacja Afryki to pewien proces historyczny. Przebiegał on na większej części kontynenty afrykańskiego w latach po zakończeniu II wojny światowej. Proces ten polegał, ogólnie rzecz ujmując, na uzyskiwaniu samodzielności oraz suwerenności. Dotyczyło to państw, które istniały dotychczas jako kolonie państw europejskich. Głównie Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii czy Włoch. Skutkiem tego procesu było formowanie się nowych, niezawisłych państw na kontynencie afrykańskim.

Usamodzielnienie się licznych kolonii nie dotyczyło jedynie Afryki. W tym samym okresie obejmowało wszystkie kontynenty, na których istniały posiadłości państw Europy. Olbrzymim prowokatorem tych zmian była II wojna światowa. Przewartościowała ona spojrzenie na świat elit politycznych metropolii kolonialnych.

Afryka na globusie
Źródło: Pixabay

Krótka historia dekolonizacji Afryki

Ogólnie w tym okresie powstało 50 niepodległych państw. Wszystkie one, z wyjątkiem RPA) weszły w skład Organizacji Jedności Afryki (OJA). Problem stanowił wówczas RPA. Przez większość państw Afryki nie jest uznawana za kraj niepodległy. To przez politykę apartheidu, która prowadzona tam jest od roku 1948. W ramach tej polityki utworzono tam system segregacji oraz dyskryminacji rasowej kolorowej większości.

Całościowy proces dekolonizacji Afryki toczył się właściwie w trzech fazach:

  • w pierwszej fazie, czyli w latach pięćdziesiątych, niepodległość uzyskały arabskie kraje Afryki Północnej oraz dwa kraje Afryki Czarnej: Ghana i Gwinea.
  • druga faza rozpoczęła się w roku 1960. Wówczas aż 17 krajów uzyskało niepodległość. Faza ta trwała przez całą dekadę, czyli aż 10 lat.
  • trzecia faza trwała od połowy lat 70. do 1990 roku. Wówczas po niepodległość sięgnęły kolonie portugalskie, Komory, Seszele, Francuskie Terytorium Afarów i Issów, Rodezja oraz Afryki Południowo-Zachodniej.

Po uzyskaniu niepodległości, państwa te zaczęły umacniać suwerenność narodową i wykonywać zadania dotyczące rozwoju gospodarczego. Zadania te odnosiły się do różnych stref życia. Ważną rolę w osiąganiu wszystkich tych zamierzonych celów miała odegrać Organizacja Jedności Afryki, którą utworzono w 1963 roku. W tym okresie również miało miejsce umocnienie się niepodległych państw afrykańskich na arenie międzynarodowej. Mowa tu głównie o ONZ.

Dzisiaj większość tych krajów związana jest z rynkiem światowym. Spora część współpracuje politycznie oraz militarnie z takimi krajami jak Wielka Brytania, Francja czy Niemcy. Do roku 1980 spora grupa utrzymywała kontakty polityczne i ideologiczne z ZSRR i innymi krajami komunistycznymi.

W połowie lat 60 jednak ogromny entuzjazm związany z uzyskiwaniem niepodległości, zaczął ustępować pozycję rozczarowaniu w konfrontacji z rzeczywistością zarówno polityczną, jak i gospodarczą. W wielu państwach doszło do wewnętrznych kryzysów. spowodowane one były różnością głoszonych przez przywódców haseł i formami sprawowania władzy. Zaczęła się także militaryzacja Afryki, wojskowe zamachy stanu oraz obalanie władz cywilnych. Dochodziło również do wojen domowych i konflikty między państwami.

Poszukując rozwiązań konfliktów przywódcy krajów afrykańskich zaczęli czerpać wzory z wszelkiego rodzaju koncepcji zachodnich. Próbowali też wypracować własną filozofię wewnętrznego rozwoju. Większość z nich nie przyniosła jednak oczekiwanych rezultatów.

Przecież w dziedzinie chociażby gospodarczej Afryka ciągle jest najbardziej opóźnionym obszarem na świecie. Wpływ na to mają również liczne klęski żywiołowe i niska wydajność pracy. Ogólnie rzecz ujmując, kraje afrykańskie narażone są poniekąd na wewnętrzny rozkład przez nierozstrzygnięte jeszcze niektóre problemy etniczne i graniczne.

Globus w dłoni
Źródło: Pixabay

Rok 1960

Jakie dokładnie państwa sięgnęły po niepodległość w roku 1960? Oto chronologiczna kolejność i daty uzyskania przez nich niepodległości;

  • 1 stycznia 1960 – Kamerun,
  • 4 kwietnia 1960 – Senegal,
  • 27 kwietnia 1960 – Togo,
  • 26 czerwiec 1960 – Madagaskar,
  • 30 czerwiec 1960 – Demokratyczna Republika Konga,
  • 1 lipca 1960 – Somalia,
  • 1 sierpnia 1960 – Dahomej,
  • 3 sierpnia 1960 – Niger,
  • 5 sierpnia 1960 – Górna Wolta,
  • 7 sierpnia 1960 – Wybrzeże Kości Słoniowej,
  • 11 sierpnia 1960 – Czad,
  • 13 sierpnia 1960 – Republika Środkowoafrykańska,
  • 15 sierpnia 1960 – Kongo,
  • 17 sierpnia 1960 – Gabon,
  • 22 listopada 1960 – Mali,
  • 1 październik 1960 – Nigeria,
  • 28 listopada 1960 – Mauretania.
Author: adminex

1 thought on “Dlaczego rok 1960 nazywamy rokiem Afryki? Krótka historia Afryki w okresie niepodległości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.