Hokej na lodzie

Hokej na lodzie – na czym polega rozgrywka i ile trwa mecz hokeja. Wszystko, co warto o tym wiedzieć

Hokej nie jest zbyt popularnym sportem w Polsce. Trochę szkoda, bo to naprawdę ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Niewiele osób jednak zna zasady, a jedną z największych wątpliwości ludzi jest czas trwania meczu. Zasady są jednak proste i w tym artykule je opiszemy. Czym więc jest hokej na lodzie? Jakie są zasady gry? Ile trwa mecz? I co jeszcze warto wiedzieć o hokeju na lodzie? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Hokej na lodzie

Hokej na lodzie nie jest w Polsce bardzo popularnym sportem. Jednak z pewnością święci triumfy w USA. W naszym kraju jednak oczywiście mamy profesjonalną drużynę hokejową i istnieją również hokejowe ośrodki. Hokej na lodzie jednak najbardziej popularny jest na drużynie półkuli północnej. Na naszym kontynencie w hokeja przede wszystkim grają Szwedzi, Finowie, Szwajcarzy czy Czesi. Oczywiście razem z pojawieniem się krytych lodowisk sport ten można uprawiać właściwie przez cały rok.

W Ameryce Północnej sport ten jest jednym z najbardziej popularnych rozgrywek. Najważniejsza klubowa liga świata, czyli NHL, rozgrywana jest w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. To też oficjalny sport narodowy Kanady, jeśli oczywiście mówimy o sportach zimowych.

Ogólnie hokej na świecie promuje IIHF, czyli Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie. W tej organizacji skupionych jest 68 krajów całego świata. Niemal wszystkie medale na Mistrzostwach Świata, które rozgrywane są pod egidą IIHF zdobyli przedstawiciele siedmiu państw. Są to: Kanada, Czechy, Finlandia, Rosja, Słowacja, Szwecja i Stany Zjednoczone.

Jakie jednak zasady panują w hokeju na lodzie?

Gra w hokeja
Źródło: Pixabay

Hokej na lodzie – podstawowe i najważniejsze zasady

Mecz hokeja na lodzie z pewnością rozgrywany jest na specjalnym lodowisku. Podzielone jest ono na trzy części, które nazywane są tercjami. Części te oddzielone są od siebie grubymi niebieskimi liniami. Czerwona linia na środku dodatkowo przedziela pole gry. Za linią bramki natomiast znajduje się tak zwana wolna przestrzeń. Umożliwia on swobodny przejazd zawodników.

Mecz hokeja na lodzie trwa 60 minut. Rozgrywka podzielona jest na trzy części, zwane tercjami. Każda trwa 20 minut. Między tymi tercjami trwa wyrównywanie lodu, co jest ogromnie ważne. Cel rozgrywki to po protu zdobycie większej ilości bramek niż przeciwnicy. Brami w hokeju na lodzie zdobywa się poprzez wrzucenie krążka do bramki.

Cała rozgrywka prowadzona jest do czasu zwycięstwa jednej z dwóch drużyn. Oczywiście wyjątkiem są tutaj różnego rodzaju sparingi czy spotkania towarzyskie i charytatywne. Ważny jest fakt, że jeśli podczas regularnej rozgrywki nie dojdzie do zdobycia bramki, to przeprowadzana jest dogrywka. Dzieje się to ze zmniejszoną liczbą zawodników a wygraną przynosi pierwsza zdobyta bama przez którąś z drużyn.

Hokej na lodzie, jak wiele innych sportów, jest sportem kontaktowym. Z tego względu zawodnicy muszą nosić ochraniacze, hełmy, rękawice, czy specjalne zasłony na twarz. Hokeiści podczas rozgrywki dysponują również krążkiem i kijem. Używają również oczywiście rąk i łyżew. Jednak ważny do zapamiętania jest fakt, że bramka może zostać uznana jedynie w przypadku, gdy krążek zostanie uderzony kijkiem.

Kary

Oczywiście podczas rozgrywek stosowanych jest wiele kar, bo przecież hokej to sport bardzo dynamiczny i kontaktowy. Niektóre z takich zachowań to:

  • spowodowanie upadku przeciwnika,
  • przeszkadzanie mu w jakiś sposób,
  • atak kijem za pomocą obu rąk,
  • trzymanie przeciwnika,
  • sterowanie jego kijem,
  • uderzenia i dźganie kijem,
  • zahaczania,
  • atak łokciem,
  • atak z tyłu,
  • opóźnianie gry,
  • celowe poruszenie bramki,
  • celowe wybicie krążka za bandę,
  • niesportowe zachowanie,
  • trzymanie kija przeciwnika,
  • gra złamanym kijem.

Konieczność przerwania gry powodują też na przykład nieprzepisowe rozmiary bramek. Wykroczenie przeciwnika sygnalizowane jest przez arbitra podniesieniem ręki. nie przerywa to jednak gry, ale na pewno daje różne przywileje drużynie poszkodowanej.

Mecz hokejowy jest przerywany wówczas, gdy krążek zniknie z oczu sędziego na więcej niż trzy sekundy. Sędzia wznawia później rozgrywkę poprzez wrzucenie krążka między zawodników. Ci zaś stoją na przeciwko siebie. Podobnie wznawiana jest gra po zdobyciu bramki przez jedną z drużyn.

Sprzęt potrzebny do hokeja

Sprzęt odgrywa bardzo ważną rolę, oczywiście nie tylko w przypadku hokeja na lodzie, ale każdej innej rozgrywki. Hokeistom zapewnia on przede wszystkim bezpieczeństwo. Wszyscy zawodnicy muszą więc posiadać:

  • ochraniacze,
  • kije,
  • hełmy,
  • specjalna odzież,
  • łyżwy.
Łyżwy
Źródło: Pixabay

Co jednak potrzebne jest do wyposażenia lodowiska? Przede wszystkim potrzebne są dwie przepisowe bramki i siatka w nich. Trybuny podczas meczu hokeja powinny być chronione przez specjalne zapory z siatki albo innego tworzywa sztucznego. Wychwytują one lecący krążek, który jest bardzo niebezpieczny, w tak dużej prędkości. Dobre wyposażenie boiska do gry w hokeja to ogromne bezpieczeństwo i komfort gry.

Author: adminex

1 thought on “Hokej na lodzie – na czym polega rozgrywka i ile trwa mecz hokeja. Wszystko, co warto o tym wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.