Kobieta rozlicza swój PIT-37 na laptopie dzięki darmowemu programowi

Jak złożyć PIT-37 przez internet 2022?

Rozliczanie się z podatków jest obowiązkiem każdej osoby fizycznej, która wykazuje przychód z umów pracowniczych, takich jak umowa o pracę, dzieło, a nawet zlecenie. W tym celu w roku poprzedzającym obowiązkowe jest złożenie PIT-37, który służy do rozliczania tychże przychodów, opodatkowanych na ogólnych zasadach 17% lub 32%, wyłącznie na terenie Polski i za pośrednictwem płatnika, czyli ZUS, zleceniodawcy czy pracodawcy.

Jak złożyć PIT-37?

Z uwagi na to, że czynność nie jest niezwykle skomplikowana, można to zrobić zupełnie samemu, co ważniejsze za darmo. Posłużyć mogą do tego programy online, takie jak m.in.

  • PITax
  • e-Pity
  • Twój-ePIT
  • Podatnik-PIT

Wystarczy zalogować się, przygotować rozliczenie roczne, wpisać swoje dane, przepisać w odpowiednie pola kwoty podane w rozliczeniach rocznych przesłanych przez pracodawców i po przygotowaniu całości, następnie strona przesyła deklarację do ZUS w naszym imieniu. Jest to niezwykle proste i wygodne, gdyż dostaniemy dodatkowo potwierdzenie na adres e-mail, jako dowód rozliczenia się z podatków.

Jaki jest koszt złożenia deklaracji PIT-37 przez online?

Obecnie niemal każdy program, umożliwiający rozliczanie się z urzędem skarbowym jest darmowy. Osoba korzystająca z tego typu rozliczeń ma gwarancję, że nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z wypełnianiem i wysyłaniem deklaracji do ZUS. Jest to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko dla osób indywidualnych, ale także, dla gospodarstw domowych, które zamieszkuje więcej osób. Dzięki temu można więcej zaoszczędzić, gdyż samodzielne rozliczenie jest zdecydowanie tańsze od korzystania z usług biura rachunkowego.

Dodatkowo korzystanie z programów do rozliczenia się z podatków online jest niezwykle wygodne, gdyż można wypełniać e-deklaracje na stronie internetowej, lub pobrać na urządzenie stacjonarne. Dzięki temu jest opcja utworzenia profilu, który będzie miał już zapisane wszelkie dane konieczne do uzupełnienia deklaracji. Jest to niezwykle intuicyjne, jeśli rozlicza się kilka osób jednocześnie, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem wpisywać dużej ilości danych dla każdej osoby co rok, na nowo.

Czy jest obowiązek rozliczania się z PIT-37, jeśli nie przekroczyło się kwoty wolnej od podatku?

Z uwagi na to, że kwota wolna od podatku wynosi 30.000, to można zastanawiać się, czy w przypadku mniejszych dochodów, nadal obowiązuje konieczność rozliczenia z ZUS? Otóż odpowiedź jest – tak! Bez względu na kwotę, jaką się uzyskało, należy zgłosić ją i wpisać w rozliczenia roczne, jednakże tam system sam przeliczy czy i ile będzie obowiązywać do zapłaty bądź zwrotu. Celowe pominięcie przychodów jest przestępstwem podatkowym, nawet jeśli nie przekroczyło się kwoty wolnej od podatków.

Zerowy przychód, a konieczność złożenia deklaracji PIT-37?

Obecnie bardzo duża liczba osób pracuje w innych krajach niż Polska, z tego względu nie wykazują przychodów na terenie ojczystego kraju. Nie mniej jednak każda osoba zameldowana na terytorium RP, ma obowiązek rozliczyć się z podatków, nawet gdy przychód i dochód wyniósł w bieżącym roku 0zł. W tym celu najlepiej odszukać darmowy program do PIT-37 i wpisać wszelkie kwoty uzyskanych przychodów oraz koszty ich uzyskania na 0, dzięki czemu, urząd skarbowy otrzyma informację o tym, że w danym roku nie podjęto pracy na terenie danego kraju. Mimo iż się w nim fizycznie nie przebywało, ze względu na pracę zagraniczną, obowiązkowe jest rozliczenie się z ZUS. Dzięki temu, że programy do rozliczenia są w formie online i są one darmowe, nie trzeba fatygować się na odnalezienie księgowego w Polsce, który złożyłby zeznanie w imieniu podatnika.

Author: adminex

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.